Tag Archives: çocuğun görüşü

Çocuk ile kişisel ilişki tesisinde çocuğun görüşü alınmalı mıdır?

Boşanma davasında ana ve babanın çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenlerken çocuğun özelliklerini dikkate almak zorunda olan aile mahkemesi hâkimi çocuğun görüşünü almalıdır. Başka bir anlatımla Türkiye’nin katıldığı, onaylanarak yürürlüğe konu¬lan 2 Mayıs 2002 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinin 3 ve 6. maddelerine göre yeterli idrak gücüne sahip olduğu iç hukuk tarafından kabul edilen çocuğun ...

Read More »