Zihinsel engelli gence nafaka cezası

Görme engelli eşinden boşanan zihinsel engelli Ö. B’ye 20 aydır nafaka ödemediği için icra geldi.

Zihinsel engelli olduğu için görme engelli babasının vasilik yaptığı Ö. B, icra takibi nedeniyle mağduriyet yaşadı. Vasilik yaptığı oğlunun cezai ehliyeti olmadığını söyleyen görme engelli A. C. B, “Oğlum boşandıktan sonra 3 ayda bir aldığı özürlü maaşı dışında bir geliri olmadığı için 20 aydır nafaka ödeyemiyor. Çünkü işsiz. Sadece 3 ayda bir aldığı 800 TL özürlü maaşı ile geçiniyor. Şimdi de kendisine icra geldi. Ödeyemezse hapise gireceği söyleniyor. Oğlum zihinsel engelli ona ben vasilik yapıyorum. Çok mağduruz. Devletten yardım bekliyoruz” diye konuştu.

Bir kız çocuğu var
İzmir’de yaşayan zihinsel engelli Ö.B, 2010 yılında Trabzon’da yaşayan görme engelli H. K. ile evlendi. Evlilikten bir kız çocuğu dünyaya getiren engelli çift, aralarındaki şiddetli geçimsizlik nedeniyle 2 yıl önce boşandı. Trabzon Aile Mahkemesi, kız çocuğunun velayetini anneye verirken, Ö. B’nin ise 250 TL nafaka ödemesine karar verdi. Ancak 3 ayda bir 800 TL özürlü maaşı alan Ö. B, nafakayı ödeyemedi. 20 ayda 5 bin lira nafaka borcu biriken Ö.B hakkında icra takibi başlatıldı.

“Evliliğe karşıydım”
2008 yılında açtığı vasilik davası sonucunda zihinsel engelli Ö. B’ye vasi tayin edilen görme engelli baba Ahmet C. B, nafaka borcu yüzünden mağdur olduklarını belirtti. Nafaka borcunu ödeyemediği halde oğlunun hapis cezası almasından korktuğunu söyleyen görme engelli baba, “Ben en baştan beri bu evliliğe karşıydım. Ama zorla oğlumla evlendi. Oğlum zaten zihinsel engelli. Mahkeme beni vasisi tayin etti. Oğlumun cezai ehliyeti de yok. Nafakayı ödeyecek halde de değil. Devlet yardım elini uzatsın. Çok mağduruz” diye konuştu.

Kaynak: Yeniasır

Cevapla

Email adresiniz paylasilmaz.. Zorunlu alanlari doldurunuz. *

*